Ricochet
single

V Niedziela Wielkanocna

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

(J 13,31-33a. 34-35)

 

Dzisiejszy fragment Ewangelii wg św. Jana może wydać się trudny. Tym bardziej warto spojrzeć na niego z dalszej perspektywy. Trwa Ostatnia Wieczerza. Jezus przed chwilą umył nogi swoim uczniom, a Judasz już wyszedł, by Go zdradzić. Zaczynają się ostatnie chwile Jezusa przed Męką i właśnie w tym kontekście padają słowa dzisiejszej Ewangelii.

Nie ma tu jeszcze strachu Ogrójca – jest za to chwała i miłość. „Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą”. Co to może znaczyć? Jakie może to nieść przesłanie dla nas?

Jezus w swoim posłuszeństwie spełniał zawsze wolę Ojca, a teraz Jego misja kończy się i Bóg jest przez nią uwielbiony. Dla nas płynie stąd wniosek, że życie zgodnie z Wolą Bożą jest sposobem oddawania Mu czci i chwały. Nie trzeba szukać wymyślnych słów i praktyk modlitewnych, wystarczy codzienna współpraca z Łaską w swoich obowiązkach.
Św. Ireneusz mówił, że „Chwałą Boga jest człowiek żyjący.” Tak po prostu.

Jest jednak jeszcze jedna cnota, bez której niemożliwe jest życie zgodnie z Wolą Bożą – miłość. Miłość ma tu konkretne znaczenie, niemożliwe do pomylenia. Mamy miłować tak, jak nas Jezus umiłował. Nie jest to niemożliwe, od razu zaznaczam: Jezus nie prosi o zbyt wiele i przykład wielu chrześcijan to właśnie potwierdza.

Co zatem znaczy „jak Jezus”? Wystarczy spojrzeć na fragment poprzedzający dzisiejszy pasus Ewangelii – Jezus umywa nogi swoim uczniom. W ten sposób uczy ich służby. Cała Ewangelia zawiera mnóstwo czynów Jezusa, w których On ukazuje swoją miłość wobec nas.

Dlatego warto mieć z Ewangelią częsty kontakt, by uczyć się od Jezusa. A wtedy spełnianie przykazania miłości będzie przychodziło nam łatwiej i będzie dawało radość.

kl. Szymon Kawała SP

 

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *