Ricochet
single

Wykład ks. Michała Hellera

W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniu 29 października 2018r. odbył się wykład ks. prof. Michała Hellera pod tytułem „ Ważniejsze niż Wszechświat”.

Są pytania małe, większe i największe, czyli te dotyczące sensu istnienia kosmosu i każdego człowieka. „Istnieją wszakże pytania o szczególnym ciężarze gatunkowym; często nazywa się je Wielkimi Pytaniami. Typowym przykładem Wielkiego Pytania, i to z najwyższej półki, jest pytanie o sens.”

Wykład ks. prof. Michała Hellera został wygłoszony z okazji rocznicy dziesięciolecia Centrum Kopernika i dotyczył jego osobistej wizji sensu istnienia uniwersum. Prelekcja rozpoczęła się od ogólnego wprowadzenia w zagadnienie istnienia i nicości jako ontologicznego początku, ich racjonalności i irracjonalności, by potem przejść do pytań z dziedziny fizyki o początek Wszechświata, teorię Big Bangu, powstanie czasu i Wcielenia Logosu- Racjonalnej Świadomości i pierwotnej bazy dla wszelkiego sensu. Wykład zakończył się poruszeniem kwestii powstania ludzi, istot rozumnych i świadomych, a także geneza dobra i zła związana z darem wolnej woli jako unikalnej właściwości rasy ludzkiej.

Ostatnia część spotkania poświęcona była odpowiedziom na pytania napisane na kartkach przez słuchaczy z widowni, których udzielał sam ks. Michał Heller.

Klerycy naszego seminarium uczestniczyli w spotkaniu w Auli Uj. Po zakończonym wykładzie mieliśmy możliwość osobistego spotkania z ks. Hellerem, podziękowania za jego wiedzę i mądrość, którą poznajemy przez publikacje i wykłady, a także zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Ks. prof. MICHAŁ HELLER jest kosmologiem, filozofem i teologiem, laureatem Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a wiarą (2008 r.). Fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *