Ricochet
single

Pijarski Synod “Z Tobą +”

Papież Franciszek ogłosił, że tematem przyszłorocznego XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będą „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”, Kościół na całym świecie podejmuje kolejne inicjatywy, promujące to spotkanie. W związku z tym w Zakonie Szkół Pobożnych powstała inicjatywa Pijarskiego Synodu Młodych.

“Synod, a dokładnie Synod Biskupów zwołany został przez Papieża Franciszka i odbędzie się w październiku 2018 r. w Rzymie. Tematem będzie “Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Pierwsze synody zwoływano już w czasach Apostołów, a samo słowo oznacza “wspólną drogę”, “wspólne wędrowanie”. Tym razem jest to wyjątkowe wspólne wędrowanie w wierze ludzi młodych pod przewodnictwem biskupów w łączności z Ojcem Świętym. Jest to nie tylko synod o młodzieży, ale synod z udziałem młodzieży, bo, jak wyjaśnił sam Papież, istnieje młodzież, która słucha Ducha Świętego i może nam pomóc w wyjaśnieniu różnych spraw. “W ten sposób Kościół chce usłyszeć głos młodych, poznać ich wrażliwość, wiarę, a także wątpliwości i krytykę” – mówił Papież Franciszek.”

za http://www.pijarskisynod.pl/synod.html

Pijarski Synod odbywa się w kilku etapach. W pierwszym odbyły się spotkania w placówkach pijarskich. Nasza wspólnota seminaryjna uczestniczyła w nich razem z młodzieżą w Krakowie-Rakowicach.

ZDJĘCIA Z SYNODU LOKALNEGO W KRAKOWIE-RAKOWICACH

Kolejnym etapem był zakończony już Synod Prowincjalny, który miał miejsce w dniach 1-3 maja pod czujnym okiem Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w warszawskich Siekierkach i podwarszawskim Sulejówku.

Gościem specjalnym Synodu był bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, delegat KEP ds. Powołań, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Ksiądz Biskup uczestniczył w podsumowaniu ankiet synodalnych, podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi miejsca młodych w Kościele, a także przewodniczył uroczystościom odpustowym w Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży w Warszawie.

Wnioski z ankiet i zauważone na synodach lokalnych problemy były omawiane podczas pracy w grupach oraz spotkań wspólnych. Przed zgromadzonymi stanęło trudne zadanie podsumowania i wypracowania przesłania dla młodych, dorosłych, ale także dla Ojców Synodalnych, którzy już za kilka miesięcy będą obradować na tematy zaproponowane przez Ojca  Świętego Franciszka. Ojcowie i klerycy z naszej wspólnoty aktywnie brali udział w obradach synodalnych. Efekty wspólnej pracy mają być przedstawione na Pijarskim Synodzie dla Europy w Salamance.

Obszerną relację z przebiegu Synodu Prowincjalnego, przesłania synodalne oraz zdjęcia można znaleźć na stronie Pijarskiego Synodu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *